Kategoriler

Yüksekte Çalışma Eğitimi

Bir kimsenin adımını atarak çıkamayacağı yerler “yüksek” olarak kabul edilir. Yüksekte yapılan çalışma ise kişinin bulunduğu referans seviyesinin üzerinde, sağlık ve güvenlik açısından tehlike oluşturabilecek durumda yapılan çalışma biçimleridir. Bir insanın denge noktası 2. bel omurudur. Literatürde, çoğunlukla bel hizasını geçen yerler yüksek olarak kabul edilmektedir.  Ortalama bir insanın boyundan daha uzun yerler yüksek yerler, böyle yerlerde çalışmak da yüksekte çalışmaktır. Yüksekten düşme riski ise, birisinin seviye farkı nedeniyle düşerek yaralanma riskidir.

Türkiye’de özellikle inşaat sektöründe önemli sayıda iş kazası meydana gelmektedir. Bu kazaların büyük bölümü  yüksekten düşme şeklinde gerçekleşmektedir. Ancak sadece inşaatlarda çalışanların değil, merdiven kullanarak çalışan tüm çalışanların bu eğitimi alması zorunludur.

Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’nde “seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma; yüksekte çalışma olarak kabul edilir” şeklinde yükseklikten bağımsız olarak yaralanma ihtimalinin geçerli olduğu her seviye yükseklik olarak tanımlanmıştır.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Kaç Yıl Geçerli? 

Mevzuata göre çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, iş güvenliği ile ilgili eğitimler yıl da bir tekrarlanmalıdır.

 

Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitimi Verebilmek için İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi Dışında Sertifika Gerekli midir?

 A veya B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikası olan, yüksekte güvenli çalışma eğitimi verebilecek bilgi ve tecrübe birikimi olanlar bu eğitimi vermeye yetkilidirler. Üniversitelerden “Yüksekte Güvenli Çalışma Eğiticisi Eğitimi Sertifikası” almış olmak faydalıdır ancak zorunlu değildir. 

Resim
Resim
alt
alt
X